Sorular CevaplarSözlük

EFT Nedir? Havale Arasındaki Farkları

Günümüzde hızla gelişen internet bankacılığında insanlar internete ulaştığı her noktada finansal hesaplarının kontrolünü sağlayabiliyor. İnternet üzerinden EFT, havale, fatura gibi çeşitli ödemelerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Paranın doğrudan aktarılamayacağından dolayı internet bankacılığı oldukça önemlidir. Erişim sadece size özel şifre ve güvenlik kodu ile sağlanabilmektedir.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi adı altında paranın transfer edilme durumudur. Hesabınızda bulunan paranın IBAN üzerinden farklı bir hesaba aktarılmasını sağlamaktadır. Yurtdışı, yurtiçi, farklı bankalar arasında yapılır. EFT işlemi ile ticaret yapacağınız bankaya para gönderimi yapmanız mümkündür. A bankasından B bankasına yapılacak bütün para gönderimi EFT üzerinden gerçekleşir, başka türlü yapılmadığı gibi insanların ekonomik anlamda gelir elde etmelerini sağlamaktadır. EFT merkez bankaları üzerinden gerçekleştirilir. Talimat verilmesi ile banka durumu Merkez Bankasına ileterek EFT işlemi işleme koyularak para aktarılır. EFT talimatı haftanın 7/24 verebilirsiniz ama işlem zamanı mesai saatleri içersinde olmaktadır. Hafta içinde yapılacak gönderimlerde hesaplamalara göre 5 ile 30 dakika arasında gerçekleşmektedir. EFT ücreti düşük miktarda olup 1-2 TL olmaktadır.

Havale Nedir?

Havale A bankasından A bankasına para aktarımıdır. Günün her saatinde aynı bankanın farklı bir hesabına para aktarım işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar

EFT farklı bankalar arasında yapılabilir, Havale sadece aynı bankanın farklı hesaplar arasında yapılmaktadır.
EFT işleminin aktarımı havaleye göre daha uzundur.
EFT işleminde istenilen bilgiler daha kısa olmaktadır.
EFT ücreti daha pahalı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu