Oruçla İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Oruç tutan kişilerin oruç hakkında merak ettiklerinin soruları ve cevapları onların dikkat etmeleri gerekenleri göstermektedir. Oruç tutan kişilerin en başlıca sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Düzenli olarak beslenmesi gerekli olmaktadır. Oruç tutan kişiler güçlerinin yettiği kadar hareket edebilirler.

Sorular ve Cevaplar

Ramazanda oruç kimlere farz?
Akli dengesi yerinde olan, ergenlik çağına ulaşmış, Müslüman olan kişilerin oruçları farz olmaktadır.

Oruca ne zaman niyet edilmeli?
Oruca tutmaya niyet edecek kişiler imsak vaktinden önce etmesi gerekir. Ezan okunmadan önce edilebilir, ezan okunmasıyla yeme içme kesirli ve niyet edilebilir. Eskilere göre gün doğumuna kadar niyet edilebilir olmasıdır.

Sahurda ezan okunurken bir şeyler yenir ya da içilir mi?
Sahur vaktinde ezan okunduğunda herhangi bir şey yenmez, yediğimiz varsa yenir veya içilir denmez. İçme yeme kesilerek niyet edilir ve oruç başlanır.

Cuma günü oruç tutulur mu?
Bayram günü dışında oruç tutmak caiz sayılmaktadır. Cuma günleri sadece tutulan oruç mekruh görülür. Cuma günü oruç tutacak kişilere yönelik bir önceki ve ertesi gün oruç tutacaksa oruç tutması gerekmektedir. Aksi takdirde orucunu bozsun derhal demiştir.

Aşure orucunun hükmü nedir?
Muharrem ayının onuncu gününe denk gelmektedir. Aşure günü orucu önceki yılın günahlarının affedileceğini göstermektedir.

Oruçlu iken banyo ve boy abdesti almak orucu bozar mı?
Ağız ve burundan su yutulmadığı sürece herhangi bir sakıncası olmamaktadır. Kişi boy abdestini ve banyosunu yapabilir.

Oje sürmek orucu bozar mı?
Oruç tutarken oje sürmenin herhangi bir sakıncası olmamaktadır. Sürebilir herhangi bir şekilde oruçları bozulmamaktadır.

Kusmak orucu bozar mı?
Kusmak orucu bozduğu durumlarda olmaktadır. Örneğin ağız dolusu kusan birisi için oruç bozulacaktır.

Kaza oruçları nasıl tutulur?
Ramazanda tutulmayan oruçlar daha sonra tutulması gerekmektedir. Kaza orucu yerine geçmektedir. Kur’an-ı Kerim’de kaza oruçlarının aralıksız tutulacağı konusunda bilgi verilmemiştir. Oruçların gün sayısına kadar eşdeğer tutulması gerektiğini göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz