Teknoloji

Bitcoin Nedir? Madencilik Nasıl Yapılır?

Bitcoin, son yılların ortaya çıkan elektronik para birimi olmaktadır. 2008 yılında Satoshi Nakamotu tarafından deneysel olarak başlatıldı, zaman içerisinde alınan satılan para birimi konumuna yükselmiştir. Hızla geliştiği gibi ticaret ve alışveriş yerlerinde kullanılabilir durumda oldu. Bitcoin sayesinde kişiler yanında para taşımasına gerek kalmamaktadır.

Botcoin parnaın yeirne geçtiği gibi gelecekte kağıt paranın yerini alabilir. Dijital para olarak kullanılabileceği gibi artık insanların yanında para taşımayacaktır. Aklımıza bilim kurgu filmlerinde küçük bir dijital para sayesinde alışveriş ve harcamalarını rahatlıkla yapabiliyor olmaları gelmektedir.

Bitcoin madencilik nedir?
Bitcoin kazanmak için madencilik (mining) yapılması gerekir. Bitcoin işlemi hesaplama yetkisi, sistem ağını güvenli tutma, koruma, kullanıcıları senkronize etme işlemleri olmaktadır. Sistemin merkezi olmamasından dolayı madencilere ihtiyaç olmaktadır.

Madencilik için bilgisayarınıza ihtiyacınız olmaktadır. Bilgisayarınızdan ayıracağınız CPU ile madencilik yerini ekran kartı GPU ile madenciliğine bırakmıştır. Madencilik konusunda bilgisayarınızın açık olması size kazanç getirecektir. Bitcoin ile uğraşmanıza gerek kalmamaktadır. Bilgisayarınızın güçleri birleştirilerek gelişim sağlanıp ağın güvenliği sağlanmaktadır. Bu sayede madencilik işlemlerinizi yaparak bitcoin elde etmiş olursunuz. Günden güne gelişen Bitcoin ağında donanımsal ihtiyaçların gelişmesi madencilik işlerini zorlaştırmaktadır.

Bitcoin ne kadar değerli?
Bitcoin değerlerini incelediğimiz zaman piyasa olarak değer yerine insanların arz ve taleplerin kullanımıdır. Talebin artması bitcoin fiyatlarının artmasına eşdeğerli bir değere sahip olmaktadır. Bitcoin her zaman değer kazanmadığı gibi talebin düşmesi azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu