Sözlük

Ekonomi Nedir

Ekonomi, finansal durum olarak ticaret, üretim, tüketim, dağıtım, ihracat ve ithalattan oluşan genel kavramdır. Kişisel ve kurumların servetleri baz alınarak hesap yapılmaktadır. Ekonomik kuruluşlar mal ve hizmetlerin tüketiminin genel adıdır Ekonomik olarak madenler, işgücü ve sermayeye bağlı olarak görülür. Bir ülkenin ekonomisinin oluşması tarihi ve sosyal alanda görülen gelişimlere bağlıdır. Gösterilmiş olan gelişimler insan hayatında önemli yere sahiptir.

Ekonomi çeşitli sektörlerde incelenerek hesaplanır. Sektörlerin ilki sanayi diğeri tarım ve gıdadır. Sanayi hizmetleri kimya, kozmetik gibi ürünlerin göstergesidir. Tarım ve gıda sektöründe ülke topraklarında üretilmiş olan ürünler gösterilir.

Meslek grupları çalışma alanlarında faaliyet göstererek ekonomiye katkıda bulunur. Tasarruf, tüketim, hizmet seviyelerine bağlı ekonomik hareketlenme görülür. Ekonominin büyüklüğü global para değeri taşıyan dolar kurundan hesaplanmaktadır. Ülkenin para biriminin ne kadar dolar ettiği hesaplanarak belli bir fiyata ulaşılması sağlanır. 2014 yılında Türk parasında önemli büyüme gözlemlenmiştir.

Normatif iktisat: Ekonomik hedeflere ulaşılması için araştırma yapan bilim dalıdır. Özel şirket ve finans kurumlarının karını optimize edilmesinde finansçılar tarafından işlem yapılır. Kısaca neyin ne olduğunun bilinmesi ve açıklığa kavuşmasında önemlidir. Direkt çözüm üreten bilim adamları ücretlerin artırılması gerektiğinde enflasyonun düşürülmesi gibi icraatlar yapılmaktadır.

Pozitif iktisat: İktisadi olaylar nasıl, nedir ve ne olmaktadır gibi soruların cevaplarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu