Okul

Türküler Nasıl Oluşmuştur

Kültürlerin kendilerine özgü değerleri vardır. İnsanlar tarihleri boyunca atalarının kendilerine bıraktıklarını korumuş gelecek nesillere taşımışlardır. Bu unsurlardan birisi kültürel değerlerinin artmış olmasıdır. Kendi kültürel değerleri olan yemekleri, sanatları, türküleri, oyunları, ahlak kuralları, örf ve adetleri, çeşitli bilgileri geleceğe taşımışlardır.

Toplumdaki örf ve adetleri bilerek gelenek ve göreneklerinden hareket etmişlerdir. Bu unsurlardan yola çıkarak kültürel değerlerine sahip çıkmanın önemine varmışlardır. Türküler bunlar arasında sözlü eserlerden olarak tarihte insanların yaşadıklarını anlatanlardır.

Türküler her konuda yazılabilmektedir. Türk kültüründe türkülere baktığımızda aşk, savaş, dostluk gibi konuları ele aldığını fark edebiliyoruz. Çeşitli konularla gündeme gelerek insanlara sunulduğunu anlayabiliriz. O dönemlerde insanlar sevdiklerine kavuşamayarak aşk acısı çektikleri olmuştur. Türküler ağırlıklı olarak bu konular üzerine yazılarak kendisini göstermiştir. Çanakkale Türküsü tarihimizin en önemli türküsü olarak düşmana karşı direniş ve mücadelemizi anlatmaktadır. Türk askerinin içinde bulunduğu en zorlu dönemlerde düşmana karşı göğüs gererek mücadele ettiğine şahit olabiliriz.

Türküler yazıldığı dönemin önemli olaylarını da ele alabilmektedir. Çanakkale savaşının olduğu yıllarda Türküler savaşlar ve çekilen zorluklar üzerine yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu