Sorular Cevaplar

Elektrik Düğmesine Bastığımızda Ampul Nasıl Yanar

Enerji hatlarından doğrudan evimize gelen elektrik enerjisini evimizde birçok yerde kullanmaktayız. Sayaçtan tüm evimize ihtiyacımız doğrultusunda kullanılır. Duvarların arkasında yer alan bölmelerde tüm eve dağılmaktadır.

Evimizde birçok priz ve fiş bulunmaktadır. Elektrik düğmesine bastığımız zaman elektriğin geçişine izin verilir ve ampul yanar. Elektrik ampulün içindeki teli ısıtarak akkor haline getirir. Tel ince olmasından dolayı elektrik akımı bu teli aşırı derece de ısıtarak ampulün yanmasını sağlar.

Elektrik düğmelerini anahtar olarak düşünmeliyiz. Düğmeye bastığımız zaman iki ayrı elektrik kablosu birleşerek elektrik enerjisinin geçişine izin verir. Elektrik akımının iletilmesi ve kesilmesinde önemlidir. Elektrik düğmeleri olmasaydı eğer o zaman elektrik akımı sürekli gerçekleşir, ampul yanardı. Düğmeler sayesinde istediğimiz zaman akımı durduruyor ampulü kapatabiliyoruz. Böylelikle enerji de tasarruf yaparak bütçemizi de korumuş oluyoruz. Sürekli akım gerçekleşseydi eğer o zaman yangınlara dahi sebebiyet verebilirdi.

Aşağıdaki şemada gösterildiği üzere ampul, iletken ve anahtar olarak kullanılan düğmeler vardır. Düğmeye bastığımız zaman iki uç birbirine temas ettiğinden ampule enerji gider.

elektrik akimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu