Sorular Cevaplar

Ellerimiz ve Ayaklarımız Suda Neden Buruşur

Vücudumuz kısa ya da uzun kıllarla kaplıdır. Bazı kıllarımız gözle görülmeyecek kadar küçük olabiliyor. Diplerinde yağ bezesi olması dışarıdan gelebilecek maddelere koruyucu özelliğine sahiptir. Yağ bezelerinden yağ çıkar ve su geçirmeyen bir tabaka oluşturmaktadır. Vücudumuz dışarıdan su geçirmeyen bir özelliği bulunur.

Parmak uçlarımızda tüyler ve yağ gözenekleri olmamasından dolayı su içinde kaldığı zaman buruşmaya başlar. Keratin tabakasının bulunmadığı gibi normalden daha kalın deri tabakasına sahiptir.

Örneğin banyoya girdiğimizde, bulaşık yıkadığımızda yada ellerimiz uzun süre su içinde kaldığında buruştuğunu görürüz. Ellerimiz su içinde olduğundan derimizin altında suyun girmesi ile gerçekleşir. Göz önünde bulundurmamız gereken durum, ellerimiz uzun süre su içinde kalması buruşmaktan öteye giderek ağrılara ve şişkinliklere neden olur.

Parmak uçlarımız uzun süreli olarak suyun içinde durması derimizin altına su girmesine neden olur. Su deri içinde bulunarak parmaklarımızda ve ayak tabanlarında yer olmamasından dolayı büzüşmeye başlar. Uzun süreli kalınması durumunda su daha çok işleyerek dolmaktadır. Kısa süreli olma durumlarında fazla etkilenmedikleri gibi zarar görmezler. Su uzun süre kalması sonucunda ellerde ve ayaklarda buruşmalar olur.

Parmak ve ayaklarımızın buruşmasının nedeni osmos prensibine bağlı olduğu görülüyor. madde suyun içinde kaldığı zaman, su içine işleyerek değişime uğramasına neden olur. Ellerimiz de aynı şekilde suyun içinde kalması, suyun deri altına girmesi sonucunda şişmeler ve büzüşmelere neden olduğu görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu