Hayvanlar Alemi

En Sadık Hayvan Hangisidir

Her insanın sevmeye, sevilmeye ve güvenmeye ihtiyacı vardır. Bazen insan olarak kendi türümüzden nefret edebiliyoruz. Bu durumlarda insanın en yakın dostu bir hayvan olabiliyor.
Hayvanlar âleminde yapılan bilimsel çalışmalara göre, en sadık hayvan köpektir. Aslında sadakat insan olmakla ya da bir karaktere sahip olmak ile alakalı bir durum değildir. Sadakat, tamamen içgüdü ve yaratılış eseridir. Bu nedenle köpek genleri araştırıldığında her ne kadar köpekler, kurt ailesinin genlerini taşısa bile insanlar ile farklı bir bağ oluşturarak evcilleştirilebilir bir canlı türü haline getirilmiştir.

Köpek Davranışları ve Sadakat

Yapılan araştırma ve deneyler sonunda köpekler, insanlara anlatmak istediklerini duygu ve hareketleriyle ifade edebilmektedir. Ayrıca sahiplerinin duygu ve düşüncelerini de aynı hassasiyet ile algılayarak bu duruma has bir tutum sergileyebilmektedirler. Yani sahiplerinin üzüldüğünü hissettiklerinde aynı şekilde üzülerek ya da mutlu olduklarında kuyruk sallamalarıyla duygularını ifade edebilirler.

Köpeklerin sadık oluşunu kanıtlayan birçok haber duymuş olabiliriz. Çünkü köpeklerin sadakati, sahiplerinin ölümünden sonra bile devam etmektedir. Sahibinin mezarında bekleyen, aç ve susuz kalabilen, günlerce hastane kapısında sahibinin çıkmasını bekleyen bir canlı türü olan köpek sadık kelimesini hak eden bir canlıdır.

Kedi Mi Köpek Mi Daha Sadık?

Bu iki canlının sadakati her zaman tartışılmıştır. Kedi besleyenler kedileri, köpek besleyenler ise köpekleri daha sadık bulmaktadır. Ama insanlar üzerinde en fazla içgüdüye sahip olan hayvan köpek olduğu için en sadık hayvan sıfatını köpek kazanmıştır. Çünkü köpeklerin duygu ve koku hassasiyeti kedilere göre çok fazla olduğu için özellikle sahipleriyle iletişimleri çok daha yüksektir. Bu nedenle köpekler daha korumacı, daha hassas ve tabi ki daha sadık hayvan türü özelliğini kazanmıştır. Kısacası, yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda insanlara karşı hassasiyetleriyle bilinen köpekler, en sadık hayvan hangisidir sorusunun cevabı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu