Sorular Cevaplar

Eyfel Kulesi Ne Amaçla Yapılmıştır

Eyfel kulesi günümüzün önemli yapıtlarından birisi olmaktadır Paris’te yer almaktadır 1887-1889 yılları arasında inşası yapılmıştır. Mimarı olan Alexandre Gustave Eiffel’den ismini almaktadır. Soyadını mimari yapısına vererek günümüze kadar yaşatmıştır. Yıl boyunca bölgeye milyonlarca turist çekerek ülkenin ekonomisine büyük katkıları olmaktadır.

Yapılmasındaki amaç Fransız devriminin yüzüncü yıl kutlamalarına ait eser olarak kullanılması olmuştur. Yapımında 300 işçinin 18 bin parça demiri bir araya getirmesiyle oluşmuştur. Yapımı sırasında yükseklikten düşerek bir kişi hayatını kaybetmiştir.

Yapımından itibaren 200 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilerek görülmüştür. Yüksekliği 324 metre olmaktadır. Dünyanın en uzun mimari yapısı olarak tarihe geçmiştir. Günümüzde Fransa’nın en yüksek 5. yapısı olarak bilinmektedir. Paris’in simgesi olarak görülen Eyfel kulesi dört ayak ile desteklenmektedir. Aradan yıllar geçmesine rağmen zamanın onun eskitmesi önlenememiştir ve sağlamlaştırma çalışmaları yapılmıştır.

Eyfel kulesi bugün dünyanın en çok ziyaret edilen yeridir. Her yıl 6 milyon turisti kendisine çekerek ziyaret ettiriyor. Paris’in simgesi olan ünlü kulesi milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır. Fransa’nın sembolü olan Eyfel kulesi bütün dikkatleri üzerine çekmektedir.

24 Metre yükseklikteki anteni ile beraber 324 metreye ulaşmaktadır. Yapımına 1887 yılında başlanarak “dünyanın en uzun anıtı” unvanını almıştır. 1930’da New York şehrinin yapımından daha uzun yapıya ulaşmıştır. Kulenin ağırlığı 7300 ton ulaşmıştır, güneşle birlikte 18 santimetre genişler, rüzgarlı havalarda ise 6-7 cm kadar yan yatar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu