Sorular Cevaplar

Facebook Kaç Yılında Kuruldu

Facebook son zamanlar ana sayfasında yayınladığı kutlama mesajı ile herkesin dikkatini çekmeye devam ediyor. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan sosyal paylaşım ağlarından birisi olmaktadır. Günümüzün en çok kullanılan sosyal ağ unvanına sahip olup milyarlarca kullanıcısı bulunmaktadır.

Kuruluş zamanlarında üyeler okulun eposta adresinin uzantısı ile kayıt olabilirken dünyaya açılmıştır. Kısa sürede milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olarak herkesin tüm dünyanın dikkatini üzerinde çekti.

Ülkemizde Facebook “ilk okul arkadaşını bulabilirsin” sloganı ile yayıldığı kesin bir bilgi olduğu gerçektedir. Kısa süre sonra kullanıcıların düşünceleri değişerek sohbet aleminde geçirdiği zamanı sosyal ağ üzerinden kız arkadaş arayışı içerisine girmektedirler.

Facebook Hikayesi

2004 yılında Harvard Üniversitesinde öğrencilik yapan Mark Zuckerberg, arkadaşları güzel kızları tespit etmek için sosyal ağ kurmuşlardır. Üyelik sadece okuldaki öğrencilere verilmekteydi. Bir ay gibi kısa sürede Harvard üniversitesinin yarısı kaydolmuştu. Kısa zamanda cıvar üniversite öğrencilerinin kaydı için açıldı. Açık hale gelmesiyle birlikte duvar yazısı özelliği getirildi. İlk yılında 1 milyon üyeye ulaştı. Facebook, Paypal ortalığı Peter Thiel’dan 500.00 dolar yatırım alarak hızla gelişim gösterdi. Kısa sürede milyonlarca kişi üye olmaya başladı. 2005 yılına gelindiğinde 5.5 milyon kullanıcısı vardı. Hızla yayılarak dünya genelinde gelişim gösterdi. 27 Şubat 2006 yılında kullanıcıların isteği üzerine üniversite öğrencileri arkadaşlarını davet edebilir oldu. Herkesin davet etmesiyle birlikte 2006 yılını 5 milyon artışla kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu