Sorular Cevaplar

Fizik Hangi Alanlarda Kullanılır

Fizik hayatımızda bir çok yerde kullanılmaktadır. Fiziğin alt bilimi olan Astronomi, Kimya, Jeoloji vb. özellikle teknoloji alanında çok önemlidir. Motorlu araçlar tvler bilgisayarlar telefonlarda kullanılmaktadır. Ne kadar bilgisayar programlama olsa bunları sabit tutulması gerekir içindeki parçaların önemi fiziğin biliminden gelmektedir.

Fizik günlük hayatımızda her alanda karşımıza çıkmaktadır. Fizik  insanın hayatını kolaylaştıran, dünyayı ve uzayı tanımasını ve ondan yararlanmasını sağlayan bilimlerden birisidir. Fizik teorileri ve kanunları, basit makinelerde kullanıldığı gibi dolaylı şekilde de kullanılmaktadır. Bilim ve teknolojinin gelişmesinde fiziğin büyük etkisi olmuştur. Tıp ve mühendislik alanlarında, fizik kanunlarının kullanılmasıyla inanılmaz keşifler ve icatlar yapılmıştır.

Fiziğin Kullanım Alanları Nelerdir

Fizik sayesinde, kanın vücudumuzdaki ilerleyişi, görme olayının nasıl gerçekleştiği, sesin nasıl oluştuğu ve bu sesleri nasıl duyduğumuzu açıklama imkanı oldu. Depreme dayanıklı sağlam ve yüksek binaların yapılması, tıpta röntgen cihazlarının kullanımı,  pil, elektrik ve nükleer enerjiden yararlanmanın başlıca nedeni fizik bilimindeki ilerlemelerdir.

Özellikle elektriğin bulunmasıyla, telgraf, radyo, televizyon, bilgisayar, elektrik lambaları, çamaşır ve bulaşık makinesi  gibi pek çok alet gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Fiziğin alt dallarından olan mekanik fizik sayesinde, günümüzün en önemli makineleri tasarlanmış, üretim artmış ve insanoğlu daha refah içinde yaşamaya başlamıştır. Hızlı trenler ve uçaklar yapılarak en hızlı ve rahat şekilde ulaşım imkanı doğmuştur.

Yine fiziğin alt dallarından olan Optik bilimi sayesinde, ışığın düşmesi, yayılması, titreşimi gibi alanlarda çalışmalar yapılmış ve yüksek görüntü kalitesinde fotoğraf ve video çekimi yapan dijital fotoğraf makineleri ve kameralar hayatımızın bir parçası olmuştur.

Uzay fiziği ve kuantum fiziği ile ilgili yapılan çalışmalarla, uzay ve galaksilerin nasıl oluştuğu anlaşılmış, insanoğlunun uzaya  seyahat etmesi mümkün olmuştur.

fizik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu