Sorular Cevaplar

Fransız İhtilalinin İnsan Haklarının Gelişimine Ne Gibi Katkıları Olmuştur

Fransız ihtilali ile mutlak monarşi yıkılarak yerine Cumhuriyet yönetimi kurulmuştur. Katolik kiliseler reformlara gitmesi zorlanmıştır. Avrupa ve Batı dünyasını etkileyen önemli ihtilallerden birisi olmuştur. Milliyetçilik akımının başlangıcı ve yeni gelişmelerin takibi sağlanmıştır.

Fransız ihtilalinden sonra İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yayınlanmıştır. Burjuva sınıfı tarafından devlet yönetimi ele geçirilerek insan haklarına yönelik bildirge dünya ülkelerine kabul ettirilmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Bildiresi
BM tarafından İnsan Hakları Komisyonu tarafından 1948 yılında hazırlanmıştır. II. Dünya savaşından sonra insanlara yönelik hak ve özgürlükler adı altında hazırlanan bildirge olmuştur. İnsanlık için yapılan bildirim dünya ülkeleri tarafından kabul görmüştür. İnsanların insancıl olarak yaşama haklarının olması, ellerinden alınamayacağını gösteren bildirge olmaktadır.

Devletlerin baskı anlayışı ile yönetimlerine son vermek adına 1215 yılında İngiltere Kralı’na kabul ettirilen bildirgedir. İnsan hakları bildirgesi sayılarak günümüzde bir çok ülkenin bildirgesi haline gelmiştir. Eşitlik ve özgürlük kavramlarını esas almıştır. 1789 yılında Fransız Devrimi ile yayımlanan “İnsan Hakları Bildirgesi” tarihte yerini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu