Sorular CevaplarSözlük

Gelinlik Nedir? Neden Giyilir?

Gelinlik, evlenecek olan kızın kültürleri ve yaşamlarını ifade etmek için giydiği giysidir. Genellikle beyaz ve gösterişli olanlar tercih edilir. Yapılacak olan nikahta süslenme ve gelinliğin giyilmesi evlenecek olan kişiyi göstermek için düşünülür.

Gelinliğin tarihinde burjuva sınıfının, sadece evlenmek amaçlı değil iki ailenin arasındaki bağ ve iş ortaklığının kurulmasının göstergesi olmaktadır. Ailesini temsil etmesine bağlı olarak soylular, yüksek sosyal sınıflara sahip olanların gösterge olarak kullandıkları giysilerdir. Güzelliklerinin yanı sıra ailelerini temsil etmek için pahalı kumaşlar ve uzun emekler sonucunda yapılmış olan tasarımları kullanırlar. Dünyada üzerinde kültürlerine ve inanışlarına göre gelinlikler farklılık gösterir. İstekler doğrultusunda şekillenerek farklılık gösterilebilir. Batı kültüründe beyaz ve sade gelinlikler tercih edilirken, doğuda ise gösterişli farklı renklerde olanlar tercih edilmektedir.

Gelinlikler sosyal statülere bağlı olarak pahalı ve güzel olanlar kullanılır. Sosyal statü bakımından düşük olanlar kiliseye giderek normal elbiseleri ile nikahlarını kıyarlar. Günümüzde gelinlikler gösteriş ve zenginliğinin ifadesi olarak özel yapım ve değerli taşlarla süslü olur. Dini bağlılıklarına göre açık ve kapalı gelinlikler kullanılır. Modern çağın modasına uymak isteyen insanların gelenek ve göreneklerinden gelenlerle birleştirerek beyaz renkte olanları tercih ederler.

Gelinlik giymek kişilerin ruh halini ve evlilik dünyasına gireceğinin göstergesi de olmaktadır. Kadınlar hayatlarında bir kez olsun gelinlik giydiklerinden dolayı güzel ve canlı renklere sahip olanları tercih ederler. Gelen konukların karşısında güzelliklerinin yanı sıra kendilerini gösterirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu