Okul

KPSS Nedir? Kimler Başvurabilir? KPSS’nin Tarihçesi

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) hayatımızın her alanında kamu alanında memur olmak için girilmesi şart olan sınavdır. İnsanların dereceleri ve durumları ölçülerek personel alımlarında kişilerin başarıları doğrultusunda yapılır. Başarıya ulaşan kişiler personel alımı duyurularında kendilerine yer bulabilirler. Kamu personelleri çeşitli alanlarda mülakatlar doğrultusunda da sağlanmaktadır.

Örneğin KPSS-A ve KPSS-B sınavları yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi ve anayasa kollarından oluşur. Örneğin başvuru yapacağınız kamu personeli bölümüne göre sadece yetenek alanından sorumlu tutulabilir olursunuz. Lise ve üzeri eğitime sahip olan kişiler kamu alanında kendilerine iş bulabilirler.

A grubu kadro
Bakanlık, başbakanlık, genel müdürlük düzeylerinde olur. Sınava tabi tutulacak olan kişiler mezun oldukları üniversitelere bağlı olarak geçerlidir. Kamu kuruluşunda görev alacak kişiler sınava girerek kurumların kendi belirledikleri sınavlara tabii tutularak alımlar yapılır.

B ve C grubu kadro
A grubu dışında olanlar kapsama alınır. Lise mezunu ve dengi okullardan mezun olanlardan askerlik, sicil kaydı, sağlık, suç durumu gibi çeşitli alanlardan araştırmaları yapılır. Genel olarak kişiler başarı durumlarına göre değerlendirilmektedir. İhtiyaçlara ve sayılara göre atama puanlarında iniş ve çıkışlar sağlanabilir. Geçen yıl 78 olan bu yıl 69 puana düşmektedir.

Tarihçesi
Kamu alanında kişilere yer verilmesi için çeşitli alanlarda sınava tabii tutularak yapılan personel alımlarıdır. Genel yetenek, genel kültür, yabancı dil, hukuk, iktisat, işletme, maliye, ekonometri, istatistik bunlardan bir kaçı olup müracaat edilen alana göre zorunlu olmaktadır.

Tarihte ilk olarak 17 Ekim 1999 tarihinde Devlet Memurları Sınavı (DMS), ÖSYM tarafından düzenlenen sınav doğrultusunda başarılı not alanların bu kişiler içinden seçilmesi sağlanmıştır. Kamu içinde belirli alanlarda görev alacak kişilerin ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenerek başarıları ve mülakat durumuna göre değerlendirilip kabul edilirler. 2001 yılında Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı (KMS) adında yapılarak personel alımları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu