Okul

Çalıda Gül Bitmez Cahile Söz Yetmez Kompozisyon

Konu hakkında bilgisi olmayan cahil insana laf anlatması zordur. Hayatta yeni bir şeyler öğreneceğini bilmediği gibi kendi bildiklerinin doğru olduğunu düşünmesi bunlara sebep olur. Nasıl olurda çalılarda gül yetişmediği gibi cahil insana da bir şeyi anlatmak için sözler yetmez. Bilgisi olsun yada olmasın o kişi gördüğü gibi yorumlayarak cevap verir.

Cahil insana ne söylerseniz söyleyin o sizi anlayacağı kadar anlar. Fazlasını anlatmak istemeniz anlamadığı gibi olduğu gibi kalacaktır. İnsanlar kendilerini geliştirmeli ve başkalarının fikirlerine açık olmalıdır. Düşüncelerimizde yer vermemiz için belli başlı bir eğitim almış olmamız gerekir. Öğreneceğimiz çok şey olduğu gibi bunları ileriye yönelik işimize yarayacağımızı düşünmeliyiz. Cahile anlatılacak olan konu üzerinde bilgi olmadığı sürece fayda sağlamayacaktır. Kendi bildiğini okuyarak siz doğrusunu gösterseniz dahi kabul etmez.

İnsanlar bildiği kadardır, fazlasını anlatmak için başkalarının düşüncelerine yer vermeleri gerekir. Cahil insanlarda böyledir, bildikleri kadar yaşarlar. Atalarımız yaşadıkları tecrübeler doğrultusunda “çalıda gül bitmez, cahile söz yetmez” sözü ile anlatmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu