Sorular Cevaplar

Göğüs Kafesi Hangi Kemiklerden Oluşur

Göğüs Kafesimizi Oluşturan Kemikler Nelerdir, Göğüs Kafesini Hangi Kemikler Oluşturur

Göğüs kafesini oluşturan kemikler düz kemikler değildir. 12 tane omurga kemiği sırtımızda yer alır 12 tane çift kaburgadan göğüs kemikleri meydana getirmektedir. Ön tarafta 1 tane düz bir şekilde yarım göğüs kemiği bulunur.
Göğüs kafesimizin en önemli görevi ise kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, damarları korumaktır. Dışarıdan gelecek zararlara karşı katman olarak gövdemizi sarıyor. Soluk alıp verilmesi ile birlikte göğüs kemiklerimiz hareket ederek genişler.

Göğüs kafesimizi oluşturan kemikler yassı kemiklerdir.

Kemikler vücudumuzun düz bir şekilde doğrulmasını sağlamaktadır. Temel kaynağı ise kalsiyum ve mineralerden meydana gelmiştir. Sert bir hali olup iç kısmında ilik bulunmaktadır. İyileşme süreci kişiden kişiye gelişir. Gelişim süreci ise ergenlik çağına kadar olmaktadır. Bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketenlerin kemikleri daha gelişmiş kuvvetli olduğu bilinmektedir. Kemiklerin kırılması kişiden kişiye göre değişir.

Kırık Kemiklerin İyileşme Süreci
Kişiden kişiye değişiklik gösterir yaşlı insanlarda bu durum çok daha geç olmaktadır. Beslenme şartına görede kemik kaynaması kısalır veya uzamaktadır.

5 Yorumlar

  1. Güzel ama tek sıkıntı uzun hepsini yazmamız saatleer sürer ödevim çok ben bunlari nasıl yapacam?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu