Sorular Cevaplar

Halo ve Horn Etkisi Nedir

Günlük hayatımızda insanlarla ilk tanışma esnasında ki farkı etkiden etkileniriz. Halo ve Horn etkisi insanların bizi görüşlerindeki gerçekleşen değerlerdir. İlk karşılaşmalar önemli olduğundan tanışmamız da önemli olmaktadır. Bizim için düşüncelerin iyisi halo etkisi olacaktır. İlk görüşlerinde olumlu düşünmelerini herkes ister, isteklerine yönelik başarıya ulaşmasını da sağlamaktadır.

Halo etkisi
Bir kişi sizinle ilk karşılaşmasında, ilk izlenimlerin elde edilerek olumlu etkiler bırakılmasına halo etkisi denir. İlk görüşle birlikte kişilerin özellikleri hakkında tahminlerde bulunarak tanımak isteriz. Bir kızı güzel görsek dahi onun diğer özelliklerini tanımak isteriz. Hayatı hakkında çeşitli yorumlarda bulunuruz. Halo etkisi daha çok iş görüşmelerine gittiğimiz zaman olumlu etki bırakmamızdır. Temiz giyinmek, şık olmak, güzel kokmak karşımızdakiler tarafından olumlu etkiler yaratır.

Horn etkisi
İlk görüşte görüşler ve düşüncelerin olumsuz olma durumudur. Olumsuz düşüncelerden yola çıkılarak, kişinin özellikleri de olumsuz olarak görülmesidir. Tanıdığımız kişi olumsuz görmemiz, sahip olabileceği yeteneklerinde olumsuz olduğunu görme durumumuz oluyor. Tembel bir insanın yalan söylemesi, hırsızlık yapması, aklının dalavereye çalışması düşüncelerini getirmesi gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu