Sağlık

Hamileler Günde Kaç Saat Uyumalı

Hamilelik döneminde uyku düzeniniz bozulabilir. Bebeğin gelişimi için anne uyuyarak dinlenmesi gerekir. Anne uyuduğunda bebekte hareketsiz halde kalır. Sizin tepkileriniz doğrultusunda hareket edecektir. Bebeğinizin dinlenmesi için anne hareketsiz kalarak bebeğinde dinlenerek gelişimini sağlamalı.

Hamilelik döneminde günde kaç saat uyumalı?
Anne adayları uyku saatlerine dikkat ederek bebeğin gelişimini desteklemiş olur. Uyku süresi kadar kalitesi de önemlidir. Fiziksel ve psikolojik olarak dinlenmesi gebeliğin daha kolay geçmesini sağlar. Hamilelik döneminde değişim yaşayan vücudun kendisini toparlayabilmesi için günde en az 8-9 saat uyumalı. Gün içerisinde dinlenmek için 30-60 dakika uykuya dalabilir. Anne dinlenirken bebeğin dinlenerek gelişimini tamamladığı bilinmekte.

Anne adayı kendisine rahat pozisyon belirleyerek yatmalıdır. Hamilelik döneminde en uygun uyku pozisyonu yan yatmak ve sırt üstü yatmaktır. Bebeğe giden kan miktarını arttırdığından dolayı gelişimlerini tamamlayabilirler. Yan yatarken bacaklarının arasına yastık koymaları rahat uyku çekmeleri için yardım edecektir. Çok sert yataklar anne adayının uyumasını rahatsız eder.

Rahat bir uyku için yatmadan önce ılık bir duş öneriliyor. Gece idrara çıkmamak için yatmadan 2 saat önce sıvı almaması durumunda önüne geçilebilir. Az yağlı yiyecekler tüketmek ve sebze yemekleri hazmı kolaylaştırır. uyumakta sorun yaşayan anne adayları özellikle rahatlığa ulaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu