Sözlük

Hayvan Nedir

Hayvan kelimesi genel bir ifade olarak kullanılmaktadır. İnsanlar gibi hareket yeteneği olan, nefes alıp veren canlılara hayvan denmektedir. Hayvanlar alemi ise çevresiyle uyum gösteren ve diğer canlı türleri ile beslenerek hayatını devam ettiren çok hücreli canlılar dünyasıdır. Yapılan araştırmalarda Dünya’da üç milyondan fazla hayvan türü olduğu sonucuna varılmıştır. Hayvanlar hareket halinde olan, içgüdüleriyle hareket eden ve organik besinlerle beslenen canlılardır. Amip gibi gözle görülemeyecek küçüklükte olanlarının yanında, fil, balina gibi devasa büyüklükte hayvan türleri de bulunur.

Buzullardan çöllere, ormanlardan denizlerin diplerine kadar hemen her yerde hayvan türlerine rastlanmaktadır. Memeli türdeki hayvanlar doğum yoluyla dünyaya gelmektedir. Kuş, balık, böcek gibi hayvan türleri ise yumurtlayarak çoğalırlar.

Hayvanlar yaşadıkları bölgenin iklimine ve doğal şartlarına uyum göstermişlerdir. Et ile beslenen köpek, aslan, ayı gibi hayvanların sivri ve keskin dişleri ve tırnakları, güçlü pençeleri vardır. Böylece avlarını kolayca yakalarlar. Su altında yaşayan hayvanların vücudu da bu şartlara uygun şekildedir. Solungaçlarıyla solunum yaparlar, yüzgeçleri sayesinde hızlı şekilde yüzebilirler. Her hayvanın kendi hayatını sürdürmesi ve hayatta kalması için gereken kendine özgü silahları vardır.

Hayvanların İnsanlara Faydaları

Hayvanlar, birçok alanda insanlara faydalıdırlar. Koku alma duyusu gelişmiş olan köpekler, polis teşkilatında görev alırlar. Atlar, binek amaçlı yüzyıllardır kullanılmakta. Öküz tarla sürmek için kullanılmıştır. Vücudumuzun ihtiyacı olan proteinlerin çoğunu hayvanlardan elde ederiz. Koyun eti, dana eti, balık eti, tavuk eti gibi. Yumurtalarından, sütünden, derisinden faydalandığımız hayvanlar vardır. Hamster gibi hayvanlar, tıpta deneylerde kobay olarak kullanılır. Bir kısım hayvanlardan ilaç elde edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu