İlginç Bilgiler

Uçan Balon Nasıl Uçar

Balonu kendimiz şişirdiğimizde kendiliğinden havaya yükselerek uçmaz. Ancak şişirilmiş halde satılan balonlar gökyüzüne doğru uçuşa geçmiştir. Balonları nefesimiz (oksijen) ile değil de hidrojen gazı ile şişirseydik uçarlardı. Uçan balonların uçmasına neden olan hidrojen gazı olmasıdır.

Hidrojen gazı havanın ağırlığından daha hafif olmasından dolayı yukarıya doğru süzülür. Balon gibi hafif bir nesnenin içinde yer almasından dolayı havalanır. Uçan balonlar hidrojen gazının etkisiyle yukarıya doğru uçar. Oksijenden daha hafif olan gaz sayesinde olur. Hidrojen gazı zararsız ve balonlarda kullanmaya uygundur. Gökyüzünde yükselerek yukarıya doğru çıkar. Balonların ağırlığını kaldıracak kadar yüksektir.

Balon nasıl uçar?
Normal hava pompası kullanılarak balonlar uçmaz. Balonların uçması için gerekli olan havadan daha hafif olan gazın kullanılması. Hidrojen gazına benzer gazlarda kullanılabilir. Normal şişirdiğimiz balonların uçmaması oksijenin havadan daha ağır olmasıdır. Bu sayede yer çekiminden etkilenerek yere düşer. Hidrojen gazı hafif olmasından dolayı balonlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Kapadokya’daki balonlar nasıl uçar?
Kapadokya tatile gidenler uçan balonlara binmeden geri dönmemeli. Gökyüzüne süzülen balonların nasıl uçtuğu merak ediliyor. Bazı bölgelerde yapılan gezilerde sıcak hava ile havalanırlar. Hava ısıtılarak genleşmesi sağlanarak uçması sağlanıyor.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu