Okul

Bakterilerin Biyoteknolojide Kullanım Alanları

Moleküler biyoloji ve Biyokimya alanlarındaki ilerlemeler sonucunda bakteriler gibi mikroorganizmaların birçok alanda kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle günümüzün en tehlikeli hastalıklarından olan kanserin tedavisinde bakteriler yoğun olarak kullanılmaktadır.

Normal şartlarda vücut dışında etkisi olmayan bakterilerin, vücuda girdikten sonra kanserli hücrelerle savaştığı görülmektedir. Bakterilerin bu özelliği, onların beyin tömörü başta olmak üzere nörolojik kanser ve diğer kanser türlerinde antikanserojen gen olarak kullanılmalarını sağlamıştır. 19. Yüzyıldan günümüze artarak devam eden bu çalışmalar sonucunda bakterilerin insan sağlığını korumada önemli fonksiyonu olduğu sonucuna varılmıştır.

Bakterilerin Biyoteknolojideki Kullanım Alanları

Kanser tedavisi dışında pek çok alanda bakterilerden yararlanılmaktadır.

  • Sanayi sektöründe de kullanılan bakterilerin, peynir, ekmek, bira, sirke, turşu ve şarap üretiminde kullanıldığını görmekteyiz.
  • Çevre kirliliğine yol açan petrol artıklarının ve haşerelerin yok edilmesi için, yaygın bir biçimde bakteriler kullanılır. Çürükçül bakteriler, çöpleri parçalayarak doğanın temiz kalmasını sağlarlar. Faydalı böcek ve canlılara zarar vermeden, zararlı haşerelerle mücadele eder.
  • Tarım ve hayvancılık sektöründe de kullanımı yaygındır. Hastalıklara karşı dayanıklı hayvan türlerinin elde edilmesinde, yüksek besin değerine sahip bitkilerin hızlı biçimde yetiştirilmesinde oldukça faydalıdır.
  • Bakterilerin, Biyoteknoloji alanındaki gelişmeler ilerledikçe, genlerinde yapılan değişikliklerle çok daha faydalı alanlarda kullanılacağını söyleyebiliriz.
bakteriler
bakteriler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu