Hayvanlar Alemi

Hayvanların Saatteki Hızları

Hayvanlar aleminde süratleri neredeyse yarış arabaları kadar hızlı olmaktadır. Yorulmak bilmeyen vahşi doğanın efendileridir hızları büyüleyici olduğu kadarda çevik yapıları ayaklarını düz olacak şekilde açabiliyorlar. Yaratılıştan yetenekli olan canlılar arasında en hızlı olanlar çitaların saatteki hızları 120km olmaktadır. Bacakları ve omurga kemikleri koşmak için yaratıldıklarını gösteriyor.

Muhteşem hayvanların doğada olan hızlarını birlikte inceleyelim saat hesaplaması yaparsanız yanına /km koymanız yeterli olacaktır.

Çitalar 120
Leopar 118
Antilop 100
Aslan 85
Kaplan 80
Yarış Atları 77
Çakal 68
Deve Kuşu 64
Sırtlan 62
Tavşan 56
Ayı 48
Fil 40
Yılan 32
Sincap 20

Balıkların su içerisinde hareket ettiklerinden dolayı hızları tam olarak belirlenemezler. Yavaş olurlar hareketliliklerini vücutlarını kıvırarak gerçekleşir. Genelde deniz canlıları balıklar gibi olup hareketlerini kemikleri ile sağlamaktadırlar. Büyük deniz canlıların hareket hızı artabilir.

Kuşlar hayvanlar arasında en hızlı oldukları söylenebilir hızları rüzgarın etkisine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Rüzgârsız bir havada kuşlar 160km gibi bir hıza ulaşırken rüzgârlı bir zamanda 200km den fazla hız yapabilirler.

Böcekler arasında en hızlı olarak bilinen kızböceği olmaktadır kanatlarını saniyede 300den fazla çırparlar hızları 88km ulaşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu