Sözlük

Hutbe Nedir

İbadet için camilere gittiğimiz zaman orada bir nokta dikkatimizi çeker. Caminin imamı tarafından o güne özel seçilen konunun konuşulduğu yere hutbe denir. Hutbe merdivenli yüksek olan bir yerdir. Cami hocası bu noktadan cemaate karşı duyuru ve konuşmasını yapmaktadır.

Hutbenin var olma amacı Allah’ı yüceltmek, cemaati bilgilendirme ve konu hakkında aydınlatmalarda bulunmaktır. Hutbenin öneminin büyük olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Hutbenin okunmadığı Cuma namazı kabul olmaz. Hutbenin dinlenmesi, konuşulanları akılda tutmak vacip sayılmaktadır. Hutbe insanların din ve sosyal konularda bilmediklerini bilgilendirmek, İslamiyet hakkında önemli bilgilerin bildirilerek açıklanmasında yardımcı olmaktadır.

Hutbe’de dini konular konuşularak dile getirilebilir. Güzellikler ve İslam dininin anlatılması gerekenler cemaate nasihat verilmektedir. Kuran-ı Kerim’den alıntılara yer verilerek cemaat bilgilendirilir. Davranışlarında düzelmeler, değişiklikler yapılması için gereklidir. Ayetler alıntılar yapılıp insanlara aktarılır. Peygamber Efendimizin hayatından alıntılarla doğrulanarak cemaate sunulur. Davranışların güzelleşmesi insanların bilgilenerek ufkunun genişlemesine yardımcı olur. Dinimizde hoşgörülü davranış önemli olduğundan hutbeler yapılarak güzelleştirilir, yanlış bilgiler düzeltilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu