Okul

Türkiye’nin Yönetim Şekli Nedir

Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet’tir. Yönetim şekli parlamenter Cumhuriyet ve üniter devlet yönetim şekline sahibiz. Ülkemizin yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız millette olmaktadır.

Parlamenter cumhuriyet nedir?

Cumhuriyet, devlet başkanlığı ve gelecek kişilerin aile soyuna değil seçimle belirlendiği sistemdir. Başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerinde parlamenter yönetime sahiptir. İcra yetkisinin büyük kısmı hükümette olan başbakan’da toplanarak yönetilmektedir.

Üniter devlet

Merkez idarenin üstünlüğü kabul edilerek yönetim biçimidir. Merkezi yönetimin uygun gördüğü yetkilerin kullanılması, tek bir birim olarak devlet üzerinden yetkiler sağlanır. Üniter devlet dünya üzerinde en çok tercih edilen yönetim biçimidir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 3’üncü maddesinde devletin ve milletin bölünmez olduğu vurgulanmıştır. Bütün olması üniter devlet olduğunun göstergesini taşımaktadır. Kendi bünyesindeki kanunlarla yönetim sağlanarak yönetilir. Türkiye toprakları üzerinde her Türk vatandaşı eşit şekilde muamele görür. Kamu hizmetlerinden eşit şekilde yararlanarak anayasa önünde herkesin eşitlik hakkı bulunmaktadır.

Ülkemizde yönetim üniter devlet yapısına sahiptir. Merkezi irade tarafından ülke geneli yönetilerek kararlar alınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu