Sorular Cevaplar

Hz Süleyman Kaç Yıl Yaşadı

Hz. Süleyman, İsrailoğullarının kralı olan Hz. Davut Peygamber’in oğludur. Tarihi kaynaklara göre babasının vefatından sonra 12 yaşında yeni kral oldu. Rakiplerini korkutarak ve siyasi hareketleri sayesinde iyi bir kral olmuştur. Mısır firavunun kızı ile evlenerek siyasi açıdan güç kazanmıştır.

12 yaşında tahta geçmiştir, kırk yıl saltanat sürmüştür, elli üç yaşında vefat etmiştir. Hz. Süleyman 52-53 yaşına kadar yaşamıştır sonra vefat etmiştir. Rivayetlere göre Hz. Süleyman yüzlerce yıl yaşamıştır. Sahip olduğu büyük mülk ve saltanatı iyi ameller yapmak için kullanmıştır. Ülkesinde yaşayan cin, hayvan, insanlar onun himayesinde mesut olarak yaşamıştır. Her canlı gibi Hz. Süleyman’da vefat etmiştir.

Bir başka rivayete göre 17 yaşında hükümdar oldu. 20 yaşında Mescid-i Aksa’nın inşasına başladı. 50 yıllık hükümdarlık yaptı. 67 yaşında vefat etti.

Hz. Süleymanın Vefatı
Tefsirlerde bazı rivayetler yer almaktadır. Sultan Süleyman’a kalmayan, sözü uyarıcı nitelikte söylenmiştir. Dünya hayatının gelip geçici olduğu vurgulanmıştır. Kesin olarak bilinen bilgilere göre asasına yaslanmış bir şekilde rabbime ibadet ederken vefat ettiğidir. Vefatından uzun bir süre cinler ve insanlar haberdar olmamıştır. Onu gören asasına yaslanıp ibadet ediyor sanmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu