Sorular Cevaplar

İftihar Belgesi Nedir? Kimlere Verilir

Eğitim ve öğretim hayatında bir dönemi daha bitiren öğrenciler karne heyecanı yaşıyor. Okulda üstü başarı gösteren kişiler iftihar belgesi ile onurlandırılmaktadır.

İftira belgesi öğrencilerin üstün başarı gösterdikleri durumlarda verilir. İlkokul ve ortaokul eğitimi gören öğrencilerin aldığı belgedir. Birinci veya okulda derece yapan öğrenciler iftira belgesi alır. Lise ve üniversite eğitiminde iftihar belgesi yerine onur belgesi verilir. Okulda ve öğrencinin sosyal faaliyetlerdeki başarısı göz önünde bulundurularak verilir. MEB müfredatında iftihar belgesini kimlerin alabileceği belirtilmiştir.

  • İftihar belgesi almak için gerekli şartlar:
  • Türkçe dersinden en az 55 almak.
  • Türkçe dışında diğer derslerin 45 altında olmaması.
  • 3 dönem boyunca takdir belgesi alması.
  • Disiplin suçu işlememiş olmak.
  • Davranış notunun 65 ile 85 arasında olması.
  • Kültürel, sosyal, sanatsal, spor aktivitelerine katılmak.

iftihar belgesi

MEB müfredatına göre iftihar belgesi alma şartları:

MADDE 53 – (1) İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden  55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür”, 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdir” belgesi ile ödüllendirilir.

(2) İlköğretim kurumlarının tüm sınıflarında derslerindeki başarı durumuna bakılmaksızın;

a) Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye giren,

b) Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı gösteren öğrenciler “İftihar Belgesi” ile ödüllendirilir.

c) İftihar Belgesi, ilkokullarda sınıf öğretmeninin teklifi ve okul yönetiminin kararı doğrultusunda, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunca verilir.

ç) İftihar Belgesi, e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. İlkokullarda okul yönetiminin olur tarih ve sayısı, ortaokullarda ise Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulunun toplantı tarih ve karar numarası belgenin tarih ve numarası olarak kabul edilir.

(3) İftihar Belgesiyle ödüllendirilenler, özel olarak yapılacak bir toplantı veya törende diğer öğrencilere duyurulur. Bu öğrencilerin adları ve fotoğrafları okulun internet sayfasında yayınlanır ve uygun bir yere asılır. Teşekkür ve Takdir Belgesiyle ödüllendirilenlerin belgeleri, sınıf veya şube rehber öğretmeni tarafından karne ile birlikte öğrencilere verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu