Eğitim

İkinci Öğretim Nedir? Birinci Öğretimden Farkı Nedir?

İkinci öğretim ile üniversite hayatında tanışacaksınız. Bazı üniversiteler önlisans ve lisans eğitimlerinin dışında ikinci öğretim için ders vermektedir. Bildiğiniz üzere birinci öğretim sabah başlayıp akşam 5’e kadar süren eğitim sürecidir. İkinci öğretim ise akşam 5’den sonra başlar devam eder.

İkinci öğretim, birinci öğretime göre puanı daha düşüktür. Çalışacak olan öğrenciler içinde genelde tercih edilir. Hem okuyup hem çalışanlar böylece de derslerinden geri kalmamış olur. Boş saatleriniz olduğu gibi derslerinize de zaman ayırmanız mümkündür. Birinci ve ikinci öğretimde mezun olma konusunda herhangi bir fark yoktur. İkinci öğretimin saati sadece bir sonraki ders zamanına denk gelmektedir. Ders seçiminde tercihlerinize göre ikinci öğretimden yapabilirsiniz.

Olumsuz yönleri
İkinci öğretimde akşam gidip gelirsiniz. Her dönem harç parası yatırmanız istenir. Yaşadığınız yere göre ulaşım sorunu olabilir. Etkinlikler genelde gündüz olduğundan dolayı bir çok etkinliği kaçırabilirsiniz.

Diploma değerleri her iki öğretimde aynı sayılır. Ders sayıları aynı ve eğitim kalitesinde farklılık yoktur. Dersinize girecek hocalar dahi aynı olur.

İkinci öğretimi tercih edecek kişiler harç parasını hesaba katmalıdır. Çalıştığınız süre zarfı içerisinde aynı zamanda eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Ekstradan alınan harç parası öğretmenlerin ekstradan yaptıkları mesainin ödemesi için kullanılmaktadır.

Merak edilenler
İki öğretimde de okuyan kişiler burs alabilirler.
İki öğretimde de yurt hakkına sahipsiniz.
Yatak geçiş yapılamaz.
İkinci öğretime kayıt yaptırıp birinci öğretimde ders almanız hocanızın inisiyatifine kalmıştır.
İkinci öğretim saat 5’de başlayıp devam etmektedir.
Alınacak diplomanın herhangi bir farkı yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu