Eğitim

Anaokuluna Başlama Yaşı

Yeni eğitim sistemi ile beraber anaokuluna gidecek çocuklar için değişiklikler yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimde değişiklikler yaptı. Yeni düzenlemelere göre anaokuluna başlama yaşında değişiklik yaşandı.

Resmi gazete de yayınlanan bildirime göre, anaokulu başlama yaşı olarak yönetmelik “60-72 aylık çocuklar” ibaresi değiştirilerek “60-66 ay arası çocuklar” olarak değiştirilmiştir.

Değişikliğe göre 60-66 aylık çocuklar anaokulu eğitimi alabilecekler. Ayını dolduran çocuklar anaokuluna başlama yaşını geçtiğinden kayıt yaptıramayacaktır.

Anasınıfı kayıtları için eylül ayının sonundna itibaren 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayna çocuklar için sunulmuş olacaktır.

Özel eğitim kurumlarına göre çocuğun okul hayatında başarılı olabilmesi için düzenlenen raporda 37-66 ay arasında okul öncesi eğitimin önemli olduğudur. Zihinsel olarak gelişimin sağlanarak çocukların derslerinde başarılı olması için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

60-66 ay arasında ilköğretime hazır olan çocukların velisi izni ile birlikte eğitime başlayabilecekleri olmuştur. Eğitim ve öğretim alanında gelişme göstererek önemli noktalara ulaşabilmesi içni öngörülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu