Okul

Ekolojik Denge Bozulursa Neler Olabilir

Ekoloji canlı ve cansız varlıkların belirli bir bölgede uyum içerisinde yaşamasıdır. Canlı ve cansız varlıklar doğanın dengesini sağlar ve korur. Doğada oluşan döngü sayesinde canlı varlıklar yaşamlarını devam ettirebilirler. Canlılar doğada ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir döngüye sahip olurlar. Uyum içerisinde olmaları nesillerinin tükenmelerinin önüne geçer.

Ekolojik dengenin bozulması durumunda canlıların yaşamlarında bozulmalar olur. Canlılar ihtiyacı olan besine ulaşamadığından zaman içerisinde nesilleri tükenir. Ekolojik denge aynı zamanda doğayı da etkiler. Arılar polenleri çiçeklere dağıtamadıklarından dolayı bitki örtüsü de zarar görür. Zaman içerisinde doğa olumsuz etkilenerek kurak bir yer haline gelir. Küresel ısınma gibi sorunları tetikler. Salgın misali büyüyerek dünyanın dengesi bozulmaya başlar. Canlı türleri azalır biyoçeşitlilik düşer. İnsanların ve bir çok canlı türünün hayatı tehlikeye girer. Ekolojik denge bir zincirin halkasıdır eğer koparsa tüm canlılar bundan zarar görür.

Ekolojik denge neden bozulur?
Doğa kendi ekosistemini oluşturmuş canlılar yaşamlarına devam etmektedir. İnsan müdahalesi sonucunda bazı bölgelerde ekosistem zaman içerisinde etkisini kaybeder. Canlılar beslenme ve yaşam ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından dolayı sayıları azalır. Zaman içerisinde de tükenir.

Yeni işgalci canlı türlerinin ekosisteme dahil olması.
Ekosistemde önemli yere sahip olan canlı türlerinin yok olması.
Küresel ısınmaya bağlı olarak iklim koşullarının değişmesi.
Canlıların doğal yaşam alanlarına insanlar tarafından müdahale edilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu