Sağlık

Ilık Duş Adet Sancısına İyi Gelir mi?

Bilindiği gibi bir kadının ortalama menstrual döngüsü 28 günde bir gerçekleşir. Regl (adet) süreci 3 ila 10 gün arasında değişiklik gösterir. Bir kadın regl (adet) sürecinde 35 – 40 ml kan kaybetmektedir. Adet sürecinin 3 günden kısa veya 10 günden uzun sürmesi halinde mutlaka bir uzmana gidilmelidir.

Özellikle adet sürecinin ilk günlerinde birçok kadın sancı çekmektedir. Sancı şiddeti ve süresi kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi hiç sancı çekilmemesi de olasıdır. Bu sancı karnın alt kısmında genellikle anlık kasılmalar şeklinde görülür. Bu dönemde karında şişlik, bulantı, halsizlik, sırt, boyun ağrıları görülebilmektedir.

Bu sancıyı dindirmek için birçok yol mevcuttur. Bunların arasında karnı ve ayakları sıcak tutmak, doktorun önerdiği ağrı kesicilerden kullanmak, rahatlatıcı sıcak içecekler içmek (kafeinsiz, çeşitli bitki çayları gibi…) ve sıcak bir duş almak.

Bununla birlikte, adet döneminde duş almanın doğru olup olmadığı konusunda birçok söz söylenmiştir. Aşırı kanaması olanların bu dönemde duş alması pek önerilen bir durum değildir. Bu kişilerin aşırı kanama olan bu dönemde biraz beklemesi uygun olacaktır. Bu konuda uzmanlar, sıcak duş değil, ılık bir duş alınması gerektiğini belirtmiştir. Bunun nedeni sıcak duşun damarları genişletmesidir. Genişleyen damarlar ise akıntının daha da hızlanmasına sebep olmaktadır.

Buna karşın yine uzmanların tavsiyesiyle bu dönemde alınacak ılık bir duşun birçok yararı vardır. Adet döneminde ılık duş almak vücut temizliğini sağlayacaktır. Zararlı bakterileri ve mikropları uzak tutacaktır. Yine birçok kadının şikâyeti olan kötü kokuların giderilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda asıl konumuz olan adet sancısını azaltmada etkili olacaktır. Bu nedenle adet döneminde rahatlamak için ılık duş tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu