Sorular Cevaplar

İnci Nedir? Nasıl Oluşur?

Ziynet eşyaları günümüzde önemli yere sahip olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. geçmişten günümüze kadar insanlar kullanmışlardır. İnciler denizlerde yetişen nadide parçalardan olduğundan dolayı oldukça değerlidir. Uzun yıllar sonucunda ortaya çıkan inciler görüntüleri ile insanları büyüleyebiliyorlar. Takı ve süs eşyası olarak çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir.

Dünya üzerinde nadire rastlanan çeşitli inciler vardır. Kalsiyum ve karbonat birleşimi sonucunda ortaya çıkar. İnciler deniz ve okyanuslarda istiridyelerin içinden çıkartılmaktadır. Kum taneleri zaman içinde aşınarak incilerin oluşumunu sağlamaktadır. inci değerli süs eşyası haline gelerek günümüzde kullanılabilir hale gelmiştir.

İncilerin oluşumu denizlerde bulunan yumuşakçaları’nın dış yüzeyinde sert kabuklar bulunur. Organizmalar ve çeşitli canlıların sert kabuğun içine geçmesi ile birlikte zamanla birlikte inciye dönüşmesine neden olur. Kum taneleri ilerleyen zamanlarda istiridyeler içinde incilere dönüşür. Kum taneleri sedef zerrecikleri ile kaplanarak parlak ve beyaz incilerin oluşumunu sağlamaktadır.

Renklerine göre değerleri değişmektedir. En çok beyaz renkte inciler bulunur bunlar fazla değerli değildir. Nadiren bulunan incilerin başında sedef renkte olandır. Günümüzde en nadir ve değerli olduğu düşünülen siyah renkte inciler olmaktadır. Eşsiz yapılara sahip olarak nadir bulunan inciler bir çok alanda kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu