Sorular Cevaplar

İnsanların Kan Grupları Neden Farklıdır

İnsan vücudu oluştuğu andan itibaren kasları devamlı olarak çalışmaktadır. İlk olarak kanı vücudumuzun her noktasına dağıtan kalbimizden bahsedelim. Pompalaması iledir. 1 dakika içerisinde 6 litre kan vücudumuzda döngü oluşturur.

Vücudumuzda olan kan grupları gün geliyor birbirleri ile uyuşmadığı dahi olabiliyor. Bir başka insanın kan grubu farklı olduğundan dolayı bizi zehirleyebilirde. Kanımızda bulunan mikroorganizmaları tespit eden ve savaşan hücremiz alyuvarlardır kırmızı kan hücresi olarak da adı geçer. Bunlar oluştuğundan itibaren 120 gün boyunca mücadeleyi sürdürür sonrasında kaybolup giderler. Alyuvarların yüzeyinde bulunan “antigen” adı altında proteinler ve lipidler vardır bunların var ve yok olması kan gruplarının birbirleri ile farklı gruplara ayrılmasına sebep olur.

A, B, AB ve 0 olarak kan grupları 4 ayrı gruba ayrılır bu durum hayvanlarda daha farklı olup ineklerde 12, köpeklerde 7, kedilerse ise 2 farklı kan grubu görülür.

Uyumsuz kan grupları birbirlerine verildiği zaman kanda pıhtılaşmayla başlayan böbrek rahatsızlığı ve kan zehirlenmesine sebep olur.

AB grubu herkesten kan alabilir kendi içerisinde düzenler, 0 grubu herkese verebilir uyumlu olduğundan dolayı.

kan grupları
kan grupları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu