Okul

Islahat Nedir

Yönetimde düzeltme, iyileştirme, eksiklerin tamamlanması ve gidermeye ıslahat denir. Günümüzde kullanılmayan kelime haznemize oldukça uzak kelimedir. Islahatlar bir yönetimin yaptığı devrimler ve yenilikler olarak görülür. Devrim kelimesi ile neredeyse eşdeğer olmaktadır. Geniş kapsamlı olarak yenilikleri beraberinde getirip değişmesinde yardımcı olmaktadır.

Osmanlı dönemi duraklama ve gerileme dönemlerinde sıkla kullanılan ve devlet tarafından yapılan yenilikler olarak ıslahat yapılmıştır. Ordu düzeninde sorunların yaşanmasından dolayı yapılan ıslahatlarla düzeltilmeye gidilmiştir. Osmanlı devleti tarihi boyunca tanzimat ve ıslahat fermanlarını yayınlamıştır. Bu yenilikler azınlıklara yönelik çeşitli hakların tanındığını göstermektedir.

Tarih boyunca yönetilen devletlerde daha yeni modern hal almasına yönelik getirilen yenilikler ıslahat adını almıştır. Daha çok durma ve gerileme noktasına gelen ülkelerde yapılan ıslahatlar görülmektedir. Yenilikler beraberinde devletlerin kurtuluşlarını tekrardan toparlanmalarına imkan tanımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu