Dini BilgilerSorular Cevaplar

Haram Nedir Kısaca

Haram, İslam dinine göre din kurallarına aykırı olan davranış, yasak kabul edilen eylemlerdir. Arapça kökenli sözcük Türkçe sözlükte “yasak” anlamına gelmektedir. Dinlerde yasak olan davranışlar haram olarak nitelendirilmektedir.

İslam dininde haram Allah’ın yasakladığı ve yapılmamasını istediği davranışlardır. Örneğin başkasının rızkıyla oynamak, helal yoldan olmayan yöntemle para kazanmak, kumar oynayarak kazanılan paralar hep haram kılınmıştır. Haksızlık ve zorla elde edilenler haram olarak görülerek delil şeklinde nitelendirilmiştir. Kazancın helal olması önemlidir. Müslümanların bu konularda oldukça dikkatli olarak helal kazançlarına haram paranın bulaşmasını önlemeleri gerekir. Başkasının hakkına geçmek büyük günahlardan biri sayılır.

Domuz eti: Kurana göre domuz etinin yenmesi haram kabul edilmiştir. Müslümanlar domuz etinin yağından aromasından gibi çeşitli şeylerinden uzak durmaları gerektiğidir. Domuz eti olmamak kaydıyla diğer hayvanların etinin yenebilecek olmasıdır.

İçki: Kurana göre sarhoş eden, akıl dengesini bozan durumlar yasaktır. Sarhoş edici ve alkol içeren içkiler dinimizce yasak sayılmaktadır.

Helal kazanç: Doğru ve dürüst yollarla emek verilerek kazanılan kazançlar helal sayılmaktadır, bunlar dışındaki kazançlar haram sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu