Okul

Promosyon Nedir

Promosyon, yabancı kelime olarak dilimize giren Türkçe karşılığının özendirme olan kelimedir. Sektörlerdeki firmaların müşteri potansiyelini arttırmak için alınan ürünlerin yanında ürün değerinin altında hediye ürünlerinin verilmesidir. Pazarlama amaçlı olarak verilerek toplu olarak ek hediyeler verilir. Örneğin alacağınız altın kolyenin yanında değeri düşük yüzük hediye edilebilir. Elbisenin yanında bardak, şapka, kalem, anahtarlık gibi hediyelerde olur. Günlük hayatın bir çok yerinde ihtiyaç duyulan gereksinimler promosyon kapsamına girer. Her ne kadar cezp etse dahi insanları alışverişe teşvik etmektedir. Önemli reklam sektörlerinde promosyon vazgeçilmez sunumları oluşturur. Amaç olarak ürünün daha geniş kitlelere ulaştırılarak taıtımın yapılmasıdır.

Toptancılar belli miktarda satış yapabilmek için beraberinde ürünler hediye etmektedir. Tüp satışlarında beraberinde 1kg deterjan hediye edildiği gibi görülmektedir. Belirli miktarda hediyelerin sunularak insanlara verilmesidir. Promosyon sayesinde reklam ağı geniş kitlelere ulaşabilir.

Promosyon neden yapılır

Promosyon bir ürünün geniş kitlelere ve satış oranlarının arttırılmasına yönelik yapılır. İnsanların karar verme yeteneklerini etkileyerek ürünün daha etkin şekilde alıma yönlenmesi gerçekleştirilmek istenir. Tüketiciler tarafından ürünlerin alınması satıcı firmanın da kar etmesinde yardımcı olmaktadır.

Ürünün pazarlama stratejisinde önemli yere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu