Dini BilgilerSözlük

Kadir Gecesi Nedir?

İslam dininde kandiller önemli yere sahiptir. Kur’an-ı Kerim’in indirilmesi ile İslam dünyası için dönüm noktaları kandil kabul edilmiştir. Günlerin ay yılına göre tekrar etmesi ile mübarek geceler tekrarlanır ve ibadetler yerine getirilmektedir. Bulardan birisi kadir gecesi olup İslam dünyası için önemli günlerden birisi işaret etmektedir.

İslam dinine göre Kadir gecesinin anlamı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Kur’an-ı Kerim’in gönderilmeye başlamasıdır. Mekke’de indirilmeye başlanarak kadir suresi adını almıştır. Doksan yedinci suresinde beş ayeti Kadr Suresi’nde bahsedilmektedir. Kadir gecesi için bin aydan daha hayırlı olduğu söylenir.

Ramazan ayının yirmi yedinci gününün kadir gecesi olduğu işaret edilmektedir. İslam Peygamberi Hz. Muhammed kadir gecesinde olduğu belirtmiştir. Sözlerinde Ramazan ayının son on günün tek rakamlı gecelerinde aramamız gerektiği ifade edilmişti.

Kadir gecesi Müslümanlar için oldukça önemli ve değerlidir. Kur’an’da şöyle tanımlanmıştır:
“Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu