Okul

Cengiz Han Kimdir?

Cengiz Han, tarihin en büyük kara sınırlarına sahip olan büyük Moğolistan’ın hükümdarıdır. Onu bu kadar büyük yapan Moğol kabilelerini tek çatı altında toplayarak en büyük devletleri dize getirip kontrolü altına almasıdır. Çin ve Harzemşahları dize getiren imparator olarak unvanını almıştır.

Tarihte adını duymayan millet ve imparatorluk olmamıştır. Zalim olarak görende olmuştur, en büyük devlet adamı da, hakkında değişmeyen gerçek büyük lider olarak dönemi boyunca dünyanın büyük kısmına hükmetmesi olmuştur. Tarihe adını yazdıracak kadar büyük devlet kurdu, yönetti ve geliştirmiştir. Toprak bütünlüğünü koruyarak caydırmak içinde barbarlık dediğimiz şeylere imza atmıştır.

Çocukluğunda kendisi beşik kertmesi edilerek henüz 9 yaşında kabilenin kızlarından birisiyle evlendirilir. Babası o dönemler yolculuktan dönerken öldürüldü. Eski kabilesine esir olarak düşer, ordusunda bulunan generale yardım etmesi ile özgürlüğüne kavuşmuştur.

Yaşamı boyunca çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Hayali büyük Moğol İmparatorluğunu kurmak olmuştur. Bunu başarmak için fedakarlıklarda bulunduğu gibi kabileleri bir araya getirerek ikna etmiştir. Birlik beraberlik içerisinde başarıya ulaşacağı gösterilmiştir. Cengiz Han 1211 yılında Pekine düzenlediği sefer ile Çin prenseslerinden birisi ile evlenmesi teklif edilerek barış hayalleri kurulmuştur. Barış uzun sürmeyerek bir süre sonra bitmiştir. Harzemşahlar ile mücadele ederek bozguna uğratmıştır. Kütüphaneleri ve tarihine ait olanları yakarak yıkmıştır.

1227 yılında Ağustos’ta çıktığı dönemde ölmüştür. Geride büyük imparatorluk bırakır ama paylaşılması sonucunda yıkılış sürecine girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu