Sorular Cevaplar

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır

Bir kova içersinde sıcak su koyun yırtılmış gazete kağıtlarını içine atın, 5-6 gün bekledikten sonra erimesine yardımcı olması için tuvalet kağıdıda kullanabilirsiniz. Erime süreci bittikten sonra ellerimiz ile sıkıp bir kaba alıyoruz kağıtlarımızı küçük küçük ayırdıktan sonra yarım bardak un serpiştirin, iki su bardağı beyaz plastik tutkal ekledikten sonra hamur olana kadar yoğurulması gerekiyor. Belli bir kıvama ulaştıktan sonra kağıt hamuru olarak kullanabilirsiniz.

Kağıt yapımında kullanılan hammadde selülozdur. Liflerin ince tabaka haline gelmesini sağlayarak hammaddeye dönüşmesinde etkilidir. Kağıtlar saf selüloz olan pamuk ve keten liflerle yapılmaktadır. Pahalı olmasından dolayı odun selülozu kullanılarak kağıt hamuru elde edilmektedir. Tuğla kazanlarında 3-4 atmosfer basıncı uygulanarak kimyasal maddelerle yarım gün ısıtılır. Selüloz lifler erimeden kalması kireç kaymağı bulamacında beyazlatılarak kağıda beyaz renk verilerek hamur haline getirilir.

Kağıt hamur yüzeyde yavaş yavaş kurutulur. Kağıt kuruttuktan sonra kil, jelatin gibi renklendirici maddeler ilave edilir. Ağırlaştırma ve kalınlık verici maddeler sayesinde istenilen kağıt elde edilir. Sıkıştırılmamış ve kalınlık verilmemiş kağıt kurutma kağıtlarına benzer yapıdadır. Kalınlık verilerek kağıdın şeklinde değişikliğe gidilebilir. Silindirler arasından geçen hammadde istenilen şekilde çıkartılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu