Sorular Cevaplar

Kayseride Ne Yetişir

Kayseri ilinde tarım olarak yetiştiricilikte tahıl ürünleri yetiştirilmektedir. Kayseri bölgesinde daha çok işletmeler aile şirketleri olarak biliniyor. Bölgede yetişen tarım ürünleri buğday, arpa, çavdar, yulaf olarak ve mısır, kurufasulye, mercimek, şekerpancarı, patates, yonca, korunga ile sırasıyla yüksekten aşağıya doğru devam etmektedir.

Karasal iklimin etkisinde olan Kayseri’de, sulama imkanlarının elverişsiz olması ve yağışların az olmasından dolayı tarım arazilerinin yarısında ürün ekimi yapılamamaktadır. Sulama yapılan arazilerde yetiştirilen ürünlere bakıldığında, patates, şekerpancarı, nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek, buğday, arpa, çavdar, mısır, yulaf, yonca gibi tarım ürünlerinin yetiştirildiğini görmekteyiz. Kayseri’nin Yemliha kasabasında yetiştirilen Yemliha Patlıcanı ile, Yeşilhisar ilçesinde yetiştirilen elma, ülke çapında tanınmaya başlayan tarım ürünleri arasındadır.

Kayseri’de son yıllarda modern tarım tekniklerinin kullanılması, gübreleme, zirai ilaçlama ve tohum kalitesinde iyileşmeler neticesinde, hububat üretiminde ciddi artış gözlenmiştir. Bu anlamda buğday, arpa ve çavdar üretimi son yıllarda artış göstermektedir.

Kayseri’de endüstri bitkileri alanında yetiştirilen ürünlerin başında şeker pancarı gelmektedir. Bölgede bulunan şeker fabrikaları tarafından ekimi teşvik edilmektedir. Bu fabrikalar tarafından işlenerek, ekonomiye kazandırılmaktadır.

Kayseri için En uygun Meyve Ağaçları Hangisi?
Soğuk bir iklime sahip olan Kayseri’de hobi meyve bahçesi yapmak isteyenler için özellikle soğuğa karşı dayanıklı olan meyvelerin ekilmesi mantıklıdır. Bu açıdan bakıldığında, soğuğa karşı dayanıklı olan ahududu, armut, ayva, elma,  alıç, badem, ceviz, dut, erik çeşitlerinden uygun olan türler rahatlıkla yetiştirilebilir.

Kayseri’de Zeytin Yetişir mi?
Akdeniz iklimini seven zeytini, karasal iklime sahip Kayseri’de yetiştirmek zordur. Ancak hobi amaçlı olarak evde saksınızda ya da kapalı balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.

Kayseri’de Ceviz Yetişir mi?
Ceviz her türlü iklime ayak uydurabilen bir bitkidir. Bu özelliğinden dolayı Kayseri’de ceviz yetiştirilebilir. Kayseri için en uygun ceviz türleri ise, chandler cevizi, franqueta cevizi, şebin, Bilecik, kaman, fernor, fernette cevizi türleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu