Sorular CevaplarSözlük

Kezzap Nedir? İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

Nitrik asit’in halk arasında bilinen adı kezzap’tır. Bileşiminde üç oksijen, bir hidrojen ve bir azot bulunup güçlü asit değerine sahip bileşendir. Formül olarak HNO3 olarak gösterilir, gliserin ve reaksiyona girmesi sonucunda nitro gliserin elde edilir.

Nitrik asit patlayıcı olarak kullanılır, örneğin dinamit ve TNT yapımında kullanılmaktadır. Plastik ve gübre yapımında da kullanılır. Ayrıca nitrik asitlerden yararlanılarak metallerin saflaştırılmasını sağlayan karışım olmaktadır. Nitrik asit NH4No3 içeren gübrelerin yapımında kullanılıyor.

Nitrik asit insan vücudu ile teması halinde geri dönüşü olmayan zararlar bırakır, insanların ölümüne sebep olabilecek etkiye sahiptir. Derinin teması ile derin yaralar bırakır. Günümüzde kezzap olaylarından birisi eski sanatçılarımızdan olan Bergen’in başına gelmiştir. Kezzap sonucunda yüz kısmının bir tarafı zarar görüp, gözünün birini kaybetmiştir. Kezzap zararlı olduğu gibi kullanılması da yasak olan maddedir. Etkileri düzeltilmesi zor olduğu gibi yoğun bir estetik ameliyat geçirmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu