Okul

Ağlama Duvarı Nedir?

Yahudilik dininin inanışlarından olan Ağlama Duvarı, Kudüs’te bulunup kutsal sayılan Büyük Tapınağın batı duvarıdır. Yahudilerin inanışlarına göre Hz. Süleyman’ın Kudüs’te yaptığırdığı Beyt-ül-Makdis’ten kaldığına inanılan duvardır.

Hz. Süleyman tarafından yaptırıldığına inanılan manevi değerlere sahip duvardır. Büyü Tapınağın parçası olup, Ağlama duvarı olarak kabul edilmiştir.

Yahudiler tarafından kutsal sayılan ağlama duvarı 495 metre uzunlukta, yüksekliği 18 metreye ulaşmaktadır. 24 taş sırası ile örülerek yapılmış, toprak altında 19 taş sırası olduğu söyleniyor.

Büyük tapınak, Hz. Süleyman’ın Mabedi olarak bilinmiştir. Babiller tarafından ve daha sonra tapınak, Romalılar tarafından tahrip edilmiştir. M.Ö. 588 yılında Babiller tarafından Kudüs işgal edilir ve tapınak yıkılır. Pers İmparatorluğu tarafından Babiller ortadan kaldırılır, Perslilerden izin alan Yahudiler tarafından M.Ö. 537 yılında tekrar inşa edilir. Romalılar tarafından M.S. 70 yılında işgal edilerek tekrar yıkılır. Batı duvarı büyük tapınaktan kalan tek parça olduğundan Yahudiler için kutsal sayılarak ağlama duvarı diye adlandırılmıştır. Yahudiler ağlama duvarına gelerek üzüntülerini bildirir ve ağlarlar.

Ağlama duvarının bir kesimi fakirler diğer kalanları zenginler tarafından inşa edilir. Romalılar yok ettiklerini göstermek için tek bir duvarını yıkmazlar, fakirlerin yaptırdığı kısım kalarak bugünkü ağlama duvarını oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu