Hayvanlar AlemiSorular Cevaplar

Ağustos Böceğinin Özellikleri Nelerdir

Ağustos böceğigiller familyasının üyesi olan ağustos böceklerinin ismi Latine’den cicada’dan gelerek çekirge sözcüğünün yerine geçmektedir. Yaşam alanları sıcak yerlerdir, koro şeklinde ötüşleri ile anlaşılırlar. Türlerine göre zararlı değildir, ısırdıklarında herhangi bir etki bırakmazlar. İnsanları ağaçlara benzettiklerinden dolayı çoğu zaman ısırırlar. Herhangi sakıncası olmanda doğanın parçaları olmaktadır.

Ağustos böceklerinde ötenler daha çok erkekler olur, çiftleşme döneminde sesleri çok daha fazla çıkar. Karın zararlın titreşmesi vızıltı gibi seslerin duyulmasına neden olur. Yapıları bakımından çekirgeler ile karıştırılır ama farklı familyadan gelmektedirler. Türlerine göre ağustos böcekleri 2000 tanedir. İnce yapraklar üzerindeki yarıkları kullanarak yumurtlar. Ortalama yaşam süreleri olarak 17 yıl bilinmektedir. Toprak altında yaşayabilen canlı türlerinden olup gerek uzun yıllar boyunca yaşayabilirler. Kimi zaman toprak altında kendilerini muhafaza ederek korunurlar. Yem olmaktan kurtulmak için birlikte öterek kendisi avunmalarını sağlarlar. Seslerini ağızlarından değil arka tarafından ses çıkarma organları bulunur, organlarının yardımı ile ses çıkartabilirler.

Böceklerin türlerine göre uzak doğu ülkelerinde Çin, Malezya, Burma, Kongo ve Latin Amerika ülkelerinde ağustos böcekleri yiyecek olarakta tüketilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu