Hayvanlar Alemi

Köpekler Neden Kusar

Evde ve kapının önünde köpek besleyiciliği yapan köpek sahiplerinin bilmesi gereken onların kusmasıdır. Kusma durumlarında sebeplerini araştırmalı ve çözüm üretmelisiniz. Bazen zararsız olabileceği gibi zararlı olduğu durumlarda olabiliyor. Verdikleri tepkilere duyarsız kalmayarak onların takibini yapınız. Hayvanlar ve diğer canlılar için köpeklerin varlığı kendisini göstermektedir.

Kusma Nedenleri
Yediği yiyeceklerin midesine uyumlu olmayabilir bunlar baharatlı, tuzlu ev yemeği, sosis, salam gibi gıdalar olabilir.

Yabancı nesneleri bilmeden yemeleri zarar verebilir. Midesinden ve bağırsaklarından geçemeyecek kadar büyük ve yapışacak bir şeyde olabilir. Veterinere götürerek kontrollerini yapınız.

Bitkileri çiğnemesi sonucunda zehirli maddeleri tüketmeleri olabilir.

Bağırsaklarında solucan, kıl, kancalı kurt gibi canlıların oluşumu iltihaplanmalarına neden olmaları.

Organlarında iltihaplanma ve bozukluklar nedeni ile böbrek sorunları.

Köpek kusmasında yapılması gerekenler.

8-12 saat boyunca aç bırakın su vermeyiniz. Midelerini tekrardan kendilerinin toparlaması için önemlidir. Yemek yemeyip su içmezken kusma olmadığı halde biraz buz veriniz 2-3 saatte kusma olmayana kadar devam ediniz. Köpekler için lifli yiyeceklerden oluşturulmuş diyet ekleyin. Her seferinde iki kaşık yemek vererek kusma olmayana kadar devam edin. Birkaç saatte bir bu işlemi uygulayabilirsiniz gıda olarak pirinç lapası kullanılabilir. 48-72 saat arasında herhangi bir tepki vermiyorsa kusma olmuyorsa normal şekilde gıda almaya devam edebilir.

Yiyecek ve içecek yemediği halde kusmalara devam ediyorsa o zaman veterinere götürülmelidir. Gerekli kontroller yapılarak rahatsızlığının ne olduğu anlaşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu