Sorular Cevaplar

Küresel İklim Değişikliği Nasıl Önlenir

Dünyamızı bekleyen tehlikelerden birisi küresel olarak iklimlerin değişerek bırakacağı etkilerdir. Küresel ısınma insanlık için önlenebilir durumdadır. Okumalı, öğrenmeli ve uygulanması durumunda küresel etkilerinden korunmamız mümkün olur. İnsanlık için tehlike her geçen gün büyüyor. Çevremizi umursamadan kirletmeye devam edersek yaşayacağımız sorunlar kaçınılmaz olur.

İnsan olarak yapabileceğimiz bir ok şey vardır. Küresel ısınmanın önüne geçmek için hep birlikte hareket edebiliriz.

Öncelikle ülkemizi sera gazlarında arındırmamız gerekir. Sera gazına sebep olan etkenlerden korunarak iklimin değişmesi de önlenebilir. Hidrolik enerji ihtiyacımızı minimum seviyeye indirmeliyiz. Doğal enerji kaynaklarımız haline gelen rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmelidir. Gerek ülkeler vereceği destekler sayesinde temiz enerjiye ulaşılabilir. Boş araziler ağaçlandırılarak değerlendirilmeli. Yangınlara sebebiyet veren etkenlerden korunmak gerekir.
Halkın bilinçlenerek atmosfere zarar vermemelidir.
Turizm planlaması düzenli olarak yapılmalı.

İklimin etkilenmemesi için kullandığımız çeşitli parfüm ve deodorant ürünlerine dikkat etmeliyiz. Okullarda iklim değişikliğine dair projeler sunularak öğrenciler bilinçlendirilmelidir. Enerji, su, sera gazları üzerine yapılacak çalışmalar kirlenmelerinin önüne geçer. Altyapı yerleşmeleri sayesinde küresel ısınmadan korunmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu