Hayvanlar Alemi

Kuşlar Nasıl Beslenir Kısaca

Kuşlar, doğa koşullarında anne ve babası tarafından en iyi şekilde beslenen ve daha sonra büyüdükten sonra mevsimine göre bulduğu şeylerle beslenerek hayatına devam eden canlılardır.

Kuşlar beslenmek için gagalarını kullanırlar, koparmak ve parçalamak için oldukça sert ve besinlerini parçalamalarına yardımcı olmaktadırlar.

Hareketli ve yerinde durmayan canlıları gagaları ile parçalarlar ve onları öğüterek beslenmektedirler. Ot ve yaprakları ile beslenen kuş türleri çok az sayıda olmaktadır.

Kuşlar genellikle beslenmek için böcek, örümcek ve ekmek kırıntıları ile beslenmektedirler. Vücutlarının sindiremedikleri tüy ve kemikleri yumak halinde dışarı atmaktadırlar.

Evde Kuş Nasıl Beslenir? Evde Yavru Kuş Bakımı

Ev ortamında beslemek bilgi ve özen isteyen bir iştir.  Özellikle daha önce hiç kuş yavrusu beslememiş olan kişilerin, bu konuda doğru bilgilere ihtiyaçları vardır. Yanlış beslenme kuşun ölmesine varan ciddi sonuçlara yol açabilir. Yuvasından düşmüş bir kırlangıç ya da serçe  yavrusunu, evde beslemek için petibör bisküviyi ezip, içine biraz yumurta sarısı katın. Kürdan yardımı ile bunu kuşa yedirin. Su içmesi için ise, şırıngaya su doldurup, azar azar damlatabilirsiniz. Petshoplardan kurtlu kuş maması alıp suda ıslatarak yavru kuşa yedirebilirsiniz.

Yavru kuşları beslerken dikkat edilecek konulardan birisi, azar azar ve sık sık yemek yedirmektir.  Fazla yedirirseniz kuşunuz rahatsızlanabilir. Kuşunuz için sinek ve ufak böcek bulabilirseniz çok iyi olur.

Yavru ebabiller için, kuru, taneli kedi mamasından 10-15 adet mama çay bardağına konur ve üstüne biraz su ilave edilir. Bir süre sonra şişmeye başlar. Şişmiş hale gelen mama taneleri, yavruya yedirilir. Bunu elinizle ya da pense gibi bir aletle yapabilirsiniz. Bazen yavru gagasını açmak isteyebilir. Fazla zorlamadan elinizle açmaya çalışabilirsiniz.

Kumru ve güvercin yavrularını da aynı şekilde ıslatılmış kedi maması ile besleyebilirsiniz. Suda şişmiş bulgur, kırık mısır, ekmek kırıntısı, muhabbet kuşu yemi ile besleyebilirsiniz.

4 Yorumlar

  1. kuşların gagaları serttir. sert şeyleri kıra bilmek için gagalarını kullanırlar.haraketli olan canlıları gagaları ile parçalarlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu