Eğitim

Lisede Sınıfta Kalmak Var mı?

Eğitim öğretim döneminin bir kısmını geri de bırakırken öğrencilerin merak ettiği sınıfta kalma olup olmayacağıdır. İlköğretim de okuyan öğrenciler için sınıfta kalmadığını hepimiz az çok bilmişizdir. Okula gelmeyen öğrenciler dahi sınıflarını geçirerek ilköğretim eğitimini tamamlanmış gösteriliyor. Lise de eğitim alanların sınıfta kal durumu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Bizde yapılan açıklamalar doğrultusunda sınıfta kalma olup olmadığı konusunda detaylı araştırmalar yaptık.

Lise öğrencilerinin hayal kırıklığı olacak bir haberimiz var. Maalesef lise de uygulaması halen aktif şekilde geri getirilmiştir. Öğrencilerin mutlaka geçmesi gereken baraj dersi vardır. Dil ve Anlatım dersi baraj olup bundan geçer not alınması gereklidir. Dersleri ne kadar iyi olursa öğrenciler bu dersten geçemediği takdirde sınıfta kalmaları kaçınılmaz olur. Bakanlığın açıklaması doğrultusunda not ortalaması 2,50 altında olan kişiler kurtarma sınavları bunları tamamlayamazlarsa sınıfta kalma durumları olacaktır.

2,5 ortalamanın üzerinde olup iki dersiniz zayıf ise sorumlu geçersiniz. Okul döneminde ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girerek bunların tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Sınavlarda düşük notlar düzeltilmesi kaçınılmazdır. Dikkat edilmesi noktalardan birisi yükseltme sınavında daha düşük not alırsanız bu daha da düşecektir. Bu hususları göz önünde bulundurarak puan yükseltme sınavına girmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu