Hayvanlar Alemi

Mamutlar Hakkında Bilgi

Mamut; Tarih öncesinde yaşamış olan canlılardan olup devasal cüsseleri bulunur. Filgiller ailesinin üyeleri olup hayatları buzul çağında son bulmuştur. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da yaşamlarına devam etmişlerdir. Özellikleri 4,5m boyları, 8 ton ağırlığına ulaşan kiloları ile iyi bir avcılar olmuşlardır. Bugün mamutlar hakkında ulaşılan tek şey fosilleri olmuştur.

Mamutların bulunması Sibirya’da buzulların arasında donarak kalan vücutlarından keşfedilmiştir. Taşlaşmış vücutları bulunarak araştırma yapılması üzerine zarar vermeden taşınmıştır. Mamutlar aynı zamanda mağara adamları tarafından mağaralara çizilen resimlerden öğrenilmiştir. Otçul canlılardan olması canlılara zarar vermediğini göstermiştir.

Türlerine göre mamutlar bugün benzetildikleri canlı filler olmuştur. Fillerden çok daha büyük olur, uzun dişlere bunların uzunluğu 4 metreyi bulup ağırlığı 125kg ulaşabiliyor, tüylü vücutları vardır. Yapıları bakımından yaşadıkları çağda en iri canlılar arasında gösteriliyor.

Mamutlar birbirlerine karıştırılmamalı yünlü ve Amerikan mastadon mamutu akraba bir ailenin üyeleridir.

mamutlar

Mamutlar beslenmek için ormanlarda çam ağacı, kozalak, sürüngenler gibi canlılarla beslenirlerdi. Daha çok otçul olup bugün fillerin yediği besinlerle hayatlarına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu