Sorular Cevaplar

Mangal Nasıl Yakılır?

Havaların ısınması ile tatilde birleşmesiyle hafta sonları piknik alanlarında geçiyor. İnsanlar sıcaktan bunalarak deniz kenarında dahi olsa mangallarını yakarak keyiflerini yapıyorlar. Güzel bir gün için mangal yakılabilir ama doğru şekilde yakılması gerekmektedir. Mangalınızı yakarak lezzetinize lezzet katarak doyumsuz bir tada ulaşabilirsiniz. Mangalı yakmayı bir kere öğrendiğiniz zaman devamı çok daha çabuk gelecektir.

Mangal yakmasını bilmeyenlere püf noktaları ve dersini vererek işlerini kolaylaştırabiliriz. Mangal konusunda ustalıkla yakarlar tavuk, et, biber, közde patlıcan gibi bir çok şey pişirebilirler.

Mangal nasıl yakılır?
En alt kata iki kat gazete koyunuz, ardından üzerine çıraları üçgen şekilde yaparak yerleştiriniz. Kızılderililerin ateş yaktıkları tarzdan olmalıdır. Çıraları dört bir yanından tutuşturduktan sonra alev büyüyerek yukarısını yakacaktır. Çıralar yanmaya başladığını gördüğünüz zaman bir müddet etrafına yayılmasını bekleyin. Çıraların iç kısmı da yanmaya başladığını gördüğünüzde o zaman kömürleri dökünüz. Kömürler ile birlikte bir süre bekletin ve yelpaze sayesinde üfleterek hava akımı sağlayıp kömürlerin yanmasını sağlayın. Fazla kurcalamayın o zaman mangalınızı doğru şekilde yakamazsınız.

Çıra veya odunların nemli olmamasına dikkat ediniz. Kuru olduğu sürece yanması daha kolay olacaktır. Manavlarda bulunan sebze ve meyve kasalarını ateş yapmak için kullanabilirsiniz.

Gazete doğru şekilde yerleştirilerek alttan çıraların yanması kolaylaştırılmalıdır. Fazladan kağıt atmanız ateşin havasız kalıp sönmesine neden olur.

Henüz çok acemiyseniz eğer gazlı yağ dökerek üstüne kömürü yerleştirin. Biraz tehlikeli olacağından dolayı dikkatli şekilde yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu