Sağlık

Mide Tembelliğinin Nedenleri ve Belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda görülen rahatsızlıklardan olan mide tembelliği önlenebilir. Çocuklardaki hastalıkların önüne geçerek kişilerin rahatsızlıklardan kurtulması sağlanabilmektedir. Günlük olarak yediğimiz yiyeceklerin türüne göre midemizde sindirim süresi olur. Alınan gıdalar farklılık göstermesinden dolayı uzun süreli çalışmasından dolayı mide tembelliğine neden olabilir. Midemizin sindirimi yapıp boşaltılması uzun bir süre alabilir.

Midemiz aldığı gıdaları içersinde bulundurduğu asitler ile parçalayarak ince bağırsağa iletmektedir. İnce bağırsakta emilen besinler buradan kalın bağırsağa giderek son sindirim işlemini yapar.

Çocuklarda görülen mide tembelliğinin sebebi olarak enfeksiyondan kaynaklandığı bilinmektedir. Çocuklar üzerinde mide belirtisinin sebebi ise karın ağrısı ile başlar. Ağrılar sabah kahvaltı öncesinde şiddeti bir şekilde olur. çabuk koyma, kusma, büyüme gerili, kilo alamama, boy uzamasında yavaşlık gibi sebeplerle kendisini gösterir.

Yetişkinlerde mide tembelliğinin sebebi bulimya nevroza ve anoreksiya nevroza, ilaçlar, bağırsak ve mide hastalığı, şekerden dolayı kronik veya geçici mide tembelliğine sebep olabilir. Yetişkinler için durum çocuklara göre farklı olup ga, ağız kokusu, midede şişkinlik, kan şekerinin değişmesi gibi nedenlerden dolayı etkili olur.

Mide tembelliği göz ardı edilemeyecek rahatsızlıklardan birisidir. İlerlemesi durumunda etkileri çok daha şiddetli olarak rahatsızlık verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu