Sorular Cevaplar

Miladi Takvime Neden Geçildi

Miladi Takvim Neden Kullanılmaya Başlandı, Miladi Takvime Neden Geçilmiştir Kısa

Miladi takvim güneş yılı hesaplanarak hazırlanmıştır, günümüze kadar hazırlanan en doğru takvim olmaktadır. Bir yılı 365 gün 6 saat olarak hesaplanıp 4 yılda bir Şubat ayı 29 sayılır. Takvimlerde şaşma olmasın diye bir gün fazladan sayılmaktadır.

Hicri vaktim dini takvim olarak kullanılıp ay yılı olarak hesaplanmıştır, bir yılını 354 günde tamamlar yıl boyunca bazen yanlış hesaplamalara neden olmaktadır.

Tüm dünya tarafından kullanılan Miladi takvim yaygınlaşarak artık hesaplamalar bu şekilde yapılmaktaydı. Cumhuriyet’in kurulması ile birlikte yeniliklerden biriside takvimde değişiklik yapılması olmuştur. 26 Aralık 1925 yılında takvim değişikliği ile birlikte Miladi takvime geçiş yapılarak diğer modern ülkeler ile aynı takvim kullanılmaya başlanmıştır.

12 saat gece, 12 saat gündüz olarak saat dilimleri ayarlanarak 24 saat bir güne denk gelmekteydi. Miladi takvim 12 ay’ı 1 yıla denk gelir. Miladi takvim Hz. İsa’nın doğum tarihi esas alınmıştır. Günümüzde halen Hicri takvim kullanılarak dini günlerin hesaplaması yapılmaktadır. Günümüzde hesaplanarak dini günler miladi takvime göre belirlenmektedir. Her yıl baştan hesaplanıp -11 gün olarak kabul edilmiştir.

miladi takvim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu